Kiedy pojazdy zdobywają szczególne uprawnienia? Które paragrafy są dla nich wiążące? Mianowicie do pojazdów uprzywilejowanych włącza się wszystkie samochody chroniące ludzkie zdrowie, życie bądź własność. Przynależą tu także pojazdy, jakich decydującym planem jest czuwanie nad bezpieczeństwem państwa, zapewnienie ładu publicznego albo zbliżone prace posiadające wpływ na istnienie ludzi w rozleglejszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są również tzw. kolumny samochodów, np. kolumny środków transportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego bądź Inspekcji Transportu Drogowego. Wspomniane auta mają też dawać bezpieczeństwo personom publicznym trzymającym władzę w państwie. Przypada im określona ochrona (m. in. prezydentowi państwa czy członkom rządu). Do samochodów uprzywilejowanych należy zaklasyfikować ponadto samochody wykonujące na nawierzchniach prace reorganizacyjne, modernizacyjne czy porządkowe, jak również busy szkolne lub transportujące osoby niepełnosprawne.
Wszystkie przytoczone auta mają na ulicy specjalne zezwolenia. Po pierwsze pozostali uczestnicy ruchu muszą ustąpić im miejsce, czyli zboczyć z ulicy, cofnąć się bądź w odrębny sposób stworzyć miejsce. W czasie, kiedy pojazd uprzywilejowany uruchamia sygnalizację świetlną oraz akustyczną, wszyscy kierowcy, właściciele jednośladów, motocykliści i przechodnie muszą reagować w zgodzie z ową maksymą. Niewątpliwie kierowców pogotowia ratunkowego albo wozów policyjnych też dotyczą dyrektywy: dopasowania prędkości do warunków istniejących na drodze, logicznego postępowania i niestwarzania dodatkowego niebezpieczeństwa. W Polsce kierowców pojazdów uprzywilejowanych obligują: Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.
Kierowców-konwojentów obligują te same kodeksy co kierowców aut uprzywilejowanych, czyli Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prawo o ruchu drogowym. Funkcjonują jednakże nadplanowe zasady do przewożenia wartości pieniężnych, zwłaszcza przeróżnego typu czeków, weksli i pozostałych materiałów zastępujących gotówkę. Każdy transport nadzorowany powinien spełniać zastrzeżenie co do liczby konwojentów, przykładowo od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi zabezpieczać trzech eskortantów. Ponad to taki transport powinien być ochraniany z wykorzystaniem elektronicznych układów, m.in. układów sygnalizacji włamania, kompleksów telewizji kontrolującej bądź funkcji „panika”. Ci którzy zajmują miejsce za kierownicą wskazanych środków transportu muszą koniecznie przejść profesjonalny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.
Dużo Ośrodków Doskonalenia Kierowców oferuje specjalistyczne kursy dla osób, które planują nabyć prawa na przemieszczanie się autami uprzywilejowanymi bądź przewożącymi wartości pieniężne. Częstokroć rozkładają się one na dwie części: szkolenia podstawowe oraz szkolenia uzupełniające. Pierwsze dotyczą osób, które dopiero planują pozyskać upoważnienia na kierowcę-konwojenta lub kierowcę samochodu uprzywilejowanego. Inny rodzaj przeznaczany jest dla tych, co zamierzają udoskonalić już posiadane kwalifikacje oraz rozbudować informacje. Szkolenia oprócz tego zawierają część akademicką oraz część funkcjonalną Ich zadaniem jest wydajne wyszkolenie kursantów do bezwypadkowego praktykowania najróżniejszych ruchów na trasie w skomplikowanych sytuacjach, np. gwałtownego wyprzedzania, wymijania barier z równoczesnym hamowaniem lub jechania środkiem transportu na szczególnie podmokłej drodze, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo poślizgu. Instruktorzy w trakcie treningów zwracają specjalną uwagę na pozycję zajmowaną przez prowadzącego za kołem kierownicy, prędkość trików (a mianowicie synergię fizyczną), sztukę czujności podczas jazdy i przeróżnych czynnikach mających spore znaczenie w trakcie prowadzenia. Co więcej? Osoby siedzące za kierownicą podczas szkolenia przekonują się, w jaki sposób hamować, gdy samochód osiąga zawrotną prędkość lub zatrzymywać się awaryjnie na zakręcie. Często przeznacza się czas na kierowanie po trolejach, jakie mają imitować nierówności typowej drogi, mianowicie koleiny.
Naczelnym celem jazdy defensywnej jest maksymalizowanie korzyści z nauczonych stylów i manewrów. Chodzi tu o przewidywanie pewnych zjawisk podczas jazdy, prawidłową jej obserwację oraz przygotowywanie pojedynczych manewrów. Zajęcia jazdy defensywnej są dedykowane naturalnie wszystkim kierowcom, albowiem instruują w jaki sposób odpowiednio podróżować po nawierzchniach osiedlowych, w centrum miasta czy po jezdni szybkiego ruchu. Dzięki niemu można w ekspresowy i łatwy sposób wyszkolić się spokojnej jazdy, właściwego alarmowania światłami, stosowania biegów bądź wybierania pasu ruchu. Instruktorzy w momencie jazdy opisują, jakie konkretny kierowca ma potknięcia, w jaki sposób opanować poprawne nawyki i w jaki sposób zachować się w okolicznościach skrajnych. Podsumowując: kierowanie autem w sposób defensywny powinno być na każdym kroku pewne. Kierowca powinien funkcjonować w zgodzie z wyedukowanymi wytycznymi oraz odruchami, prowadzić przytomnie oraz niezmiennie. Jeżeli pragniesz wiedzieć o wiele więcej na temat kursów dla kierowców, kliknij w ten link – Kursy dla kierowców-konwojentów