Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców
Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
12 lutego 2017
Redukowanie zmarszczek termolifting
11 marca 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka otwartokomórkowa?

W sektorze budowlanym możemy mieć styczność z dwoma gatunkami pianki poliuretanowej: z hermetycznymi komórkami oraz z otwartymi komórkami. Piankę zamkniętokomórkową o ścisłości niemal 40 kg/metr sześcienny korzysta się głównie do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz izolacji hali magazynowych, izolowania dachów i stropodachów, a także w trakcie robienia „zamrażarek”, a dokładniej spiżarni chłodniczych do magazynowania owoców i warzyw. Piankę poliuretanową o większej ścisłości (60kg/metr sześcienny) stosuje się do termoizolacji dachów, stropodachów, zadaszeń pozbawionych wzniesień, fundamentów, podłóg (jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do blokowania obszarów, w których mamy do czynienia z silniejszym uciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową wolno zużytkować do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg oraz ścianek działowych wewnątrz domu, hangarów dla balonów lub lokali industrialnych.

Pianka PUR otwartokomórkowa jest utworzona z wyraźnych „wylotów”, dzięki czemu może „oddychać”, zatem powodować prawidłową wentylację wnętrza oraz wypuszczać nadmiernie dużą dozę pary wodnej. Zapobiega występowaniu pleśni, zatem znakomicie przydaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko cechy blokujące, osuszające parę wodną i tłumiące. Jest bardzo lekka, w ogóle nie obciąża poważnie budowy i wprowadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Można wtedy wycieplać nią połacie dachowe w każdym prawdopodobnym rozmiarze – nawet te niezwykle skomplikowane. Jakie ma niedoskonałości? Właściwie żadnych, o ile jakiś pseudofachowiec jej nie użyje do izolowania piedestałów, do czego totalnie się nie nadaje. Należy nadmienić, iż nie jest nieczuła na oddziaływanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami umożliwia najkorzystniejszą izolację oraz jest niesamowicie niewrażliwa na czynniki pogodowe. Poświęca się ją zwykle do uszczelniania cokołów, posadzek z ogrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zaczopowanych oczek posiada poważną spoistość, znikomą drożność oraz niezwykle dużą niewrażliwość na zgniatanie. Znakomicie sprawdzi się do blokowania konstrukcji metalowych, rurociągów bądź gmachów inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki komponent domu będziemy zabezpieczać. Pianka z otwartymi komórkami potrzebuje nieco mniej produktu, a co za tym idzie – jest wysoce ekonomiczna. Współczynnik izolacji jest trochę słabszy, lecz mimo to gwarantuje ciepłotę w domu i jest prawdziwą przeszkodą dla dźwięku. Jeżeli chcemy ocieplić poddasze, to możemy właśnie ją wybrać. Należy też nadmienić, iż musimy wówczas mieć na oku wymuszony obieg powietrza, by praktycznie w ogóle nie skraplała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Generalnie musimy kierować się wskazówką kompromisu pomiędzy zapłatą, strefą, w której pianka będzie spożytkowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka poliuretanowa musi mieć przynajmniej 10 cm (z zasklepionymi komórkami) bądź 20 cm (otwartokomórkowa), żeby wypełniała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: niezwykle efektywna izolacja w czasie zimy, wspaniałe wychładzanie w upalnych miesiącach, tłumienie dźwięków, „oddychanie” zapobiegające skupianiu się oparów bądź wilgoci, korzystna cena, wydajność, skuteczność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie cenna niewrażliwość na niekorzystne warunki pogodowe, nieobecność mostków cieplnych (doskonała szczelność), budulec odporny na działanie ognia, właściwie nie obciążający struktury, mały współczynnik przewodzenia energii cieplnej, efektywna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w pomieszczeniu w jakim odmienne drogi nie odniosą skutku

Dachy, które posiadają wyszukane kształty, niezwykle trudno jest izolować standardowymi metodami. Wyglądają one niewątpliwie fenomenalnie, tymczasem dla załogi budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeżeli planujemy ocieplenie poddasza, należałoby w miejsce wełny mineralnej, postawić oczywiście na piankę PUR (obowiązkowo z niezasklepionymi komórkami). To niesłychanie efektywna metoda uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami i wyciszania przestrzeni o nieregularnych kształtach, czyli z klinami w miejscach łączeń belek. Dach należy bezwzględnie wcześniej naprawić, aby izolowanie pianką miało jakiś sens. Piankę można nanosić bezpośrednio na elementy metaliczne czy dachówkę. Blacha wcale nie może mieć rdzy, a wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Zastosowanie uszczelnienia pianką poliuretanową jest o wiele szybsze niż w przypadku odmiennych materiałów, m in. wełny mineralnej. Właściwie nie musimy obawiać się też błyskawicznej mineralizacji, pylenia, emitowania oparów i niesamowicie wolnego schnięcia. Mamy pewność, iż izolacja będzie skuteczna przez wiele lat, a my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.

Na co należy rzucić okiem? Każda firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką poliuretanową powinna w miejscu dopełniania usługi mieć wszelakie nieodzowne dokumenty, m in. prawidłowe zaznaczenie towaru albo kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną ochraniającą w pierwszej kolejności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Ponadto muszą mieć badania medyczne (oraz badania pozwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to nieuniknione) oraz dokument po przebytym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o piance PUR, wejdź w ów link – ocieplenie poddasza Włocławek

Komentarze są wyłączone.