Wizytówki udostępniane w mapach Google są sprawdzonym narzędziem pomagającym zaistnieć na lokalnym rynku. Za sprawą map Google zyskujemy dostęp do lokalizacji firm z różnorodnych branży. W ten sposób użytkownik może bez problemu wyszukać sklep pełen potrzebnych produktów lub usług. By pojawić się pośród firm w danej okolicy wystarczy zarejestrować własną wizytówkę w mapach Google. Jak to zrobić? Pośród wielu udostępnionych usług Google należy wyszukać opcję Google Moja Firma oraz postępując zgodnie z instrukcjami stworzyć profil. Każdy kolejny krok zbliża nas do utworzenia profesjonalnej wizytówki. Wystarczy uzupełnić takie dane jak nazwa firmy czy jej położenie oraz kontakt, a potem je zatwierdzić. Wypełniona o odpowiednie dane wizytówka jest opracowana do korzystania. Dobrze jednak wzbogacić ją o wszelkie informacje na które jest miejsce w kolejnych zakładkach. Końcowym krokiem jest weryfikacja, by wizytówka została w pełni aktywna. Mając gotową wizytówkę warto pomyśleć o pozycjonowaniu jej, by była widoczna dla wielu odbiorców.
Na pozycjonowanie wizytówki w mapach Google ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma odległość od użytkownika. Chcąc znaleźć sklep albo usługi często sugerujemy się tym, jak blisko znajduje się od miejsca pobytu, ze względu na to wizytówka sprawdza się szczególnie na lokalnym rynku. Im bliżej znajdujemy się potencjalnego klienta, tym większa szansa na lepszy wynik wyszukiwania. Obok tego ważna jest rozpoznawalność oraz trafność względem słowa kluczowego. Kiedy firma jest rozpoznawalna pod danym słowem kluczowym lub zawarta na jej stronie treść zgadza się z wyszukiwaną frazą tym większe prawdopodobieństwo, że wizytówka pojawi się wysoko. Funkcje udostępnione w usłudze Moja Firma zapewniają wiele opcji, jakie mogą dodatnio zadziałać na pozycjonowanie wizytówki Google.
Podstawowe informacje jak nazwa, adres i telefon lepiej uzupełnić o dodatkowe tak samo przydatne dane, jakie pozwolą Google dopasować wizytówki do potrzeb użytkownika. Dane kontaktowe wizytówki należy uzupełnić zgodnie z danymi umieszczonymi na stronie internetowej. Co ciekawe w nazwie wizytówki można wpisać nazwę firmy razem z ogólną frazą (np. nazwa firmy pozycjonowanie wizytówek Google). Obok tego należy dodać kategorie oraz podkategorie, jakie przybliżą użytkownikom oraz Google profil firmy, a więc jej charakter. Istotna jest także lokalizacja oraz obszary działania. W lokalizacji wpisujemy adres siedziby firmy, sklepu, gabinetu itp. Jeśli jednak gwarantujemy usługi poza siedzibą (np. montaż okien i drzwi w domu klienta) wtedy należy dołączyć obszar działania, czyli szerzej np. miasto lub województwo.
Niezwykle wartościowe jest też pozyskanie atrybutów. Są to atrybuty związane z informacjami o firmie. Dla przykładu wskazują czy dana lokalizacja ma dostęp do Wi-Fi, czy w pobliżu jest parking albo czy jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Minusem jest to atrybutów nie uzupełniamy sami, dlatego że tworzone są one na podstawie przesłanych przez klientów odpowiedzi na pytania Google. Same opinie klientów mocno wpływają na pozycjonowanie. Zdecydowana część potencjalnych klientów nadal wierzy opiniom Google, dlatego warto się o nie postarać oraz co istotne, lepiej na nie odpowiadać. Za sprawą pozytywnych opinii zyskujemy większą szansę, że Google pokaże wizytówkę wyżej.
Unikalny opis firmy to najlepsze miejsce, by wskazać najistotniejsze zalety firmy, jednocześnie stosując najbardziej trafne słowa kluczowe. Początkowe 250 znaków pokazuje się w profilu firmy bez klikania w przycisk „więcej”, z tego powodu należy skupić się nad tą częścią opisu. Co więcej dla lepszego rezultatu pozycjonowania wizytówki Google należy wpisać swoje produkty i usługi. Uzupełnienie wizytówki tylko zadziała na pozycjonowanie, ale również prawdopodobnie przyciągnie większą ilość klientów. Na pozycjonowanie wizytówki Google oddziałuje też wstawianie filmów i zdjęć. Multimedia opublikowane w wizytówce nie tylko uatrakcyjniają ją dla użytkowników, ale również umożliwiają napisanie opisującego zdjęcie tekstu alternatywnego. Częste wstawianie zdjęć znacząco oddziałuje na pozycjonowanie.
Poprzez wpisy w wizytówkach Google dostarczamy klientom ciekawych treści, jakie mogą zachęcić ich do przejścia do naszej witryny lub wypróbowania usługi. Wpisy zawierają treść sięgającą do 1500 znaków oraz przycisk, jakim możemy przenosić do wybranej witryny, np. podstrony z usługami lub innego wybranego miejsca. Wpis w wizytówce poza tym, że będzie widoczny przez wiele czasu (w zależności od ustawień nawet na cały rok), może być składową marketingu treści, gdzie będziemy oferować klientom trochę ciekawej wiedzy z branży. Regularna publikacja zostanie uznana właściwie jak blogowe wpisy na stronie, ze względu na co warto przemyśleć zastosowanie takich wpisów.
Linki prowadzące wprost do wizytówki są dość istotnym elementem, jaki zadziała na pozycjonowanie wizytówki. Dlatego warto rozejrzeć się za branżowymi lub lokalnymi katalogami, forami, portalami blogami albo innymi miejscami, uznawanymi przez Google jako wysokie jakościowo, w których można zostawić link odsyłający. Wartościowy profil linków wyśle Google sygnał, że warto umieścić wizytówkę na wyższej pozycji, dlatego że odnoszą się do niej różne interesujące źródła. Linkowanie ma więc korzystny wpływ na pozycjonowanie wizytówki w mapach Google.