Współcześnie gładkie ciało bez niepotrzebnego owłosienia jest celem, który pragnie osiągnąć wiele osób. Z tego powodu, dostępne są różne metody usuwania włosów. Najbardziej pożądanymi cechami, jakimi powinna charakteryzować się depilacja dobrej klasy są trwałość, aby włosy nie pojawiały się z powrotem zbyt szybko oraz skuteczność, aby metoda eliminowała całość, zamiast niewielkiej części owłosienia. Najnowocześniejszym i obecnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest depilacja laserowa, która daje trwałe rezultaty. Wszystko to dzięki wciąż udoskonalanym technologiom i urządzeniom, które korzystają z najnowszych technik.
Depilacja laserowa jest przede wszystkim polecana tym osobom, które mają skłonności do wrastania włosków (te ciężko usuwa się innymi sposobami) oraz tworzenia się częstych stanów zapalnych albo krostek. Depilację laserową zwykle trzeba ponawiać, jednak seria zabiegów pozwoli usunąć włosy nawet na parę lat.
RODZAJE DEPILACJI LASEROWEJ
Usuwanie zbędnego owłosienia jest możliwe dzięki różnym techniki. Celem ich wszystkich jest przyniesienie długotrwałego efektu gładkiej skóry. Od innych technik pozbywania się włosów, laserowe metody depilacji odróżnia to, że likwidują nie tylko samą strukturę włosa w jego górnej części, ale również niszczy cebulkę, co zapobiega ponownemu odrastaniu włosa.
Tradycyjna depilacja laserowa
Najbardziej powszechna metoda działa na zasadzie niszczenia struktury włosa przy użyciu energii cieplnej, której źródłem jest laser. Światło emitowane przez laser wpływa do mieszka włosowego, gdzie jest absorbowane przez mieszczącą się w środku melaninę. To sprawia, że struktura włosa ulega zniszczeniu, co skutkuje jego usunięciem. Depilację tą metodą trzeba powtarzać, dlatego że laser napromieniowuje wyłącznie te włosy, które znajdują się w fazie wzrostu. Trzeba więc zaczekać aż włosy, które znajdowały się w fazie uśpienia znajdą się w fazie wzrostu. Zabiegi można wykonywać najszybciej z przerwą kilku tygodni, czasem nawet kilku miesięcy – w zależności od depilowanego obszaru ciała.
Osiągnięcie długotrwałych efektów wymaga przeprowadzenia od 3 do 6 zabiegów, jednak efekt jest wart kilku wizyt w gabinecie kosmetologicznym, bo utrzymuje się nawet przez parę lat. Oznacza to więc pełną skuteczność i trwałość zabiegu. Możliwe są również zabiegi utrwalające, które wykonuje się raz w roku. Co więcej taka metoda daje komfort i poczucie pewności, a także zwalnia od konieczności nieustannego (nawet codziennego) pozbywania się włosków np. tak jak w przypadku maszynki do golenia. Minusem jest to, że może nie zadziałać w przypadku jasnych lub siwych włosów.
Elektroliza
Elektrolizę wykonuje się dzięki specjalnej maszynie, która przy użyciu cienkiej igły emituje niewielkie natężenie stałego prądu i tym samym niszczy mieszek włosa. Igła musi być jednak wbita w każdą cebulkę włosa, dlatego że ta technika uszkadza włosy pojedynczo. Przeciętnie włos jest uszkadzany w czasie 30 sekund. Z tego powodu elektroliza jest długotrwałym zabiegiem. Zwykle zależy to od obszaru i ilości włosków, które mają zostać poddane zabiegowi. Ten sposób depilacji może powodować drobne uszkodzenia skóry, które powinny zaleczyć się w ciągu kilku dni.
Elektroliza jest uznawana za jedną z najtrwalszych metod depilacji i najskuteczniejszych wśród innych metod. Dzięki niej, za niewielkim poświęceniem, można usunąć niepotrzebne owłosienie z twarzy, pach oraz innych części ciała. Tak samo jak w przypadku najbardziej znanej depilacji laserowej, niekiedy zabieg elektrolizy należy ponowić w gabinecie kosmetycznym, z uwagi na różne tempo wyrastania włosów. Co więcej metoda dobrze działa na ciemnych i na jasnych włosach, dlatego że zabieg nie jest zależny od stężenia melaniny w strukturze włosa, a przynosi zadowalające rezultaty.
Termoliza
Termoliza jest bardzo podobna do elektrolizy, w porównaniu sposobu działania, jednak różni się pod paroma względami. W głównej mierze urządzenie, za pomocą którego termoliza jest przeprowadzana emituje prąd zmienny o niskim natężeniu, ale o dużej częstotliwości. To daje efekt termo – koagulacyjny, jaki niszczy strukturę włosa do samej cebulki. Co więcej igła trafia do cebulki włosa na około 1-2 sekundy, co w dużym stopniu skraca czas trwania zabiegu. To oznacza, że termoliza o wiele bardziej nadaje się do usuwania włosów z dużych obszarów (np. z nóg) w w zestawieniu z elektrolizą.
Ta technika depilacji również może pozostawić po sobie drobne uszkodzenia skóry – strupy lub zaczerwienienia, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni od zabiegu. Termoliza usuwa ciemne i jasne owłosienie, a jej efektywność jest porównywalna do elektrolizy. Po przeprowadzeniu kilku zabiegów, które zlikwidują wszelkie włosy, zniszczone cebulki włosów uniemożliwiają ponowny wzrost włosa, co oznacza, że ta technika jest niezwykle trwała.
Blend
Blend ma w sobie cechy termolizy i elektrolizy, dlatego że wykorzystuje na równi minimalne natężenie stałego prądu oraz połączenie zmiennego prądu i dużej częstotliwości. To daje tej technice przewagę nad innymi i dzięki temu jest najbardziej skuteczną metodą depilacji. W ten sposób uszkodzone cebulki włosów, nie regenerują się, co oznacza, że włosy nie rosną ponownie. Blend jest jednak zabiegiem długotrwałym, dlatego wykorzystuje się go w obszarze mniejszych powierzchni ciała i tak jak pozostałe zabiegi należy go ponowić, dlatego że włosy da się poddać zabiegowi tylko w czasie wzrostu.