Implant stomatologiczny – dlaczego warto?

Sprzedaż lub najem mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego 2021
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi stomatologiczne – wstawienie mostu protetycznego
25 lipca 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne zastępują przerwy po utracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz niezwykle trwałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu korzeń implantu zęba zrasta się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne luki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są także porządnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z bazowych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Przypuszcza się, że właściwie zaaplikowany implant może spełniać swoją rolę całe życie. Zgrane z tkanką kostną, mimo upływu lat nie tracą na swojej trwałości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, żeby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Po pierwsze implantów dentystycznych nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób do 16 roku życia, ze względu na nadal trwający proces wzrostu kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości korzystania z implantów stomatologicznych, ale muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają również osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Implanty stomatologiczne

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty zębowe zapewniają sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga wymiany dużej ilości zębów, a nawet całego łuku.

Dentysta protetyk posiada parę rozwiązań, jednak obecnie często wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo wykorzystanie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania świetnie eliminują bezzębie, oba posiadają zarówno minusy i plusy. Zdarza się, że używanie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe cechy budowy jamy ustnej. Protezy te z czasem się niszczą. Raz na parę lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębowych z kolei zajmuje trochę czasu ze względu na konieczność włożenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może posłużyć nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów gwarantuje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu były po prostu usuwane.

Tymczasem implanty stomatologiczne uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty stomatologiczne służą do końca życia. To oznacza, że nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekstrakcja zepsutego zęba oraz wymiana go na implant , jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Na co uważać po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Na początku powinno się nie spożywać parzących potraw i ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają również sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, by uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Należy odłożyć palenie i alkohol, dlatego że wstrzymują proces leczenia się dziąseł. Ponadto przez okres  około miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo ważne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, gdy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zatwierdzenia lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant ?

O implanty dentystyczne powinno się dbać tak samo jak o prawdziwe zęby. Minimum jest regularne szczotkowanie przynajmniej dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od korozji ani próchnicy, powinno się o nie dbać z szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia zaczną gromadzić się przy linii dziąseł. To często otwiera drogę do stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji często odkrywa się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Poza tym należy minimum dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na wizytę kontrolną.

Gabinet stomatologiczny

Komentarze są wyłączone.