Odszkodowanie to jedno z najczęstszych zleceń obsługiwanych przez naszą kancelarię adwokacką. Każdego roku wiele osób zostaje poszkodowanych w rezultacie przeróżnych zdarzeń losowych, czy to wypadków pracowniczych, czy wypadków drogowych. Co raz częściej dyskutuje się także o odszkodowaniach związanych z błędem medycznym. Jako wyspecjalizowani adwokaci jesteśmy zobowiązani opisać Wam istotne wiadomości dotyczące dochodzenia odszkodowań w różnych sytuacjach. Wierzymy, że ta lektura podniesie Waszą wiedzę i rozwieje wszelkie wątpliwości związane z odszkodowaniami.
Pomimo, że w literaturze prawnej nie zostało doszczętnie sprecyzowane pojęcie błędu, w praktyce przyjmuje się, że błąd lekarski to niezgodne z dotychczasową wiedzą działanie lub zaniechanie, którego wynikiem jest zainfekowanie, zranienie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć chorego. Błąd lekarski może być wywołany przez złą ocenę, jeśli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniające się do rozwoju choroby, sprzeczne z obowiązującą wiedzą lekarską leczenie i przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w efekcie którego powstała dana szkoda, jak i zastosowanie preparatu zdrowotnego lub artykułu medycznego, który okazał się być bezskuteczny i nieodpowiedni dla danego pacjenta. W tym miejscu wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje błędu medycznego: błąd diagnostyczny, błąd terapeutyczny i błąd techniczny. Odszkodowanie za błąd lekarski może być dochodzone w normalnym procesie cywilnym, lub przed specjalnym organem do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
Wszystko rozpoczyna się od wypadku, który przyczynił się do powstania określonej szkody. Wypadek komunikacyjny nazywany jest jako wydarzenie w ruchu kontynentalnym, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd (silnikowy lub bez takiego silnika) oraz którego skutkiem są straty w majątku lub szkody na osobach biorących udział w wypadku. Poszkodowanym w incydencie drogowym może być zatem nie tylko osoba kierująca danym samochodem, czy jego pasażer. W wypadku samochodowym mogą partycypować także rowerzyści, osoby jadące na motorze i osoby piesze, które znalazły się po prostu w złym miejscu i w złym czasie. Najważniejszą podstawą kompensaty zadośćuczynienia jest szkoda. Szkoda może przybrać strukturę majątkową i niemajątkową, oraz rzeczową i osobową. Ogół strat, które zaistniały w rezultacie incydentu, bierze się pod uwagę podczas ewaluacji wysokości zadośćuczynienia. Niemniej zanim placówka ubezpieczeniowa rozważy zapłatę sumy odszkodowawczej, my jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia wypadku samochodowego. Po zarejestrowaniu zdarzenia, ubezpieczyciel angażuje likwidatora, czyli specjalistę, który mierzy wymiar szkód. Przygotowany przez niego raport jest podstawą decyzji udzielanej przez ubezpieczyciela. Cały mechanizm dochodzenia odszkodowania trwa około 1 miesiąca.
Zaprojektowana w 2002 roku uchwała o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych określa wypadek w pracy jako nagłe wydarzenie wywołane przesłanką fizyczną powodujące uszczerbek bądź śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Najważniejszym elementem definicji jest wskazanie zewnętrznej przyczyny incydentu. Zewnętrzna przyczyna wypadku w pracy charakteryzuje wartość, która wystąpiła bez zależności od osoby pracownika. Za zewnętrzne przyczyny uwzględnia się między innymi działanie aparatury, energii elektroenergetycznej, preparatów chemicznych i sił natury. Dodatkowo wypadek pracowniczy może mieć również związek z zaniedbaniem różnych osób, które są odpowiedzialne za właściwe zabezpieczenie środowiska pracy lub groźnych artykułów. Wypadek przy pracy inicjuje całą, skomplikowaną maszynę procedur. Poszkodowany w wypadku w miejscu pracy ma predyspozycję otrzymywania pojedynczego odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto, na zasadach powszechnych, może on dochodzić kompensaty doświadczonej szkody od pracodawcy przed sądem cywilnym.
Żądanie odszkodowania za jeden z wymienionych tutaj wypadków może być uciążliwe dla osób, które nie posiadają właściwego doświadczenia. A możecie nam wierzyć, że o należyte odszkodowanie warto jest powalczyć, chociażby z uwagi na to, że zdobyte pieniądze ułatwią Tobie powrót do zdrowia. Nasi prawnicy zapewniają profesjonalne doradztwo i fachową pomoc w obszarze odzyskiwania stosownych odszkodowań i nie tylko.
Jesteśmy sprawdzoną kancelarią adwokacką z Torunia. Zatrudnienia przez nas prawnicy z zaangażowaniem zajmują się każdym zleceniem, nawet tym z pozoru niemożliwym. Będziemy Cię wspierać w każdej okoliczności. Przyjdź do naszej kancelarii prawnej i uzyskaj szybką pomoc. Adwokaci Toruń