Wspieranie ludzi w potrzebie to nadrzędny cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki uzyskiwanym pieniążkom te placówki mają możliwość zatroszczyć się o każdego, kto czeka na lepszy los. Fundacje w podstawowym założeniu pełnią funkcje altruistyczne i są szczególnie potrzebne w każdym systemie państwowym. Gromadzą wolontariuszy, którzy zamierzają wykorzystywać swój wolny czas i kompetencje na pomaganie tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Dzisiejsze, nowoczesne organizacje, powstają również w celu kształtowania postaw obywatelskich, rozpowszechniania danego obszaru kultury, czy mobilizowania uczniów i seniorów. Są to więc organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.
Jak sama nazwa wskazuje fundacje wspierają innych korzystając z własnego majątku. Założycielami często stają się osoby, które zgromadziły już określony fundusz i zamierzają się nim dzielić. Czasami jednak zdarza się, że organizacje z braku potrzebnych zasobów ekonomicznych nie mogą dalej spełniać swoich działań. Od paru lat każdy z nas ma szansę zasilać organizację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając odpowiedni wniosek w dorocznym rozliczeniu podatkowym także i Ty masz możliwość pomóc.
Jak przekazać jeden procent podatku na opp?Kto może złożyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.
Historia akcji „oddaj jeden procent podatku na opp” ma korzenie w roku 2004, kiedy zapis ten znalazł się w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku mogą wspomagać wskazaną przez siebie placówkę interesu publicznego w niezwykle przystępny sposób. A wybór jest wielki – od instytucji służących na rzecz praw zwierząt, aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest bardzo przyjazny. Po policzeniu stosownego podatku w aktualnym zeznaniu skarbowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS indywidualnej instytucji. W tym miejscu można określić także wysokość udzielanej sumy, pamiętając, że nie może ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeśli rozliczamy się na większej liczbie formularzy możemy przekazać tą sumę więcej niż 1 fundacji.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w przejrzysty sposób wyjaśnia kto jest w stanie dać 1% własnego podatku. Są to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku linearnego w wysokości 19%. Są to również osoby pozyskujące przychody z odpłatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, jak i ten kto indywidualnie wpłaca zaliczkę na rzecz podatku. Niejednokrotnie ludzie mają wątpliwości co do możliwości osób prawnych. Niestety prawodawca nie zezwala osobom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z owego instrumentu mają możliwość natomiast korzystać osoby będące na emeryturze. Wystarczające jest, że na podstawie rocznego obliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytury indywidualnie złoży zaświadczenie podatkowe. Co do warunków przekazania 1% podatku na korzyść OPP, najistotniejsze jest złożenie formularza w terminie. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli dawana kwota będzie większa niżeli 1% podatku, formularz nie zostanie zatwierdzony. Za każdym razem należy dobrze skontrolować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym miejscu.
Nie każda organizacja może pozyskać statut organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można złożyć 1% podatku, musi wykonywać działalność potrzebne społecznie. Dodatkowo powinna prowadzić swoje akcje jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udzielania informacji o celu inwestowanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie będzie mianowana w każdym razie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią jednakże spółka kapitałowa stworzona w celu niepołączonym z wykonywaniem działalności gospodarczej, jeśli wykonuje przez przynajmniej dwa lata inicjatywy w obszarach tzw. użytku publicznego. Dobrym przykładem OPP publicznego jest np: Fundacja Akogo, ratująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.
Nieduży uczynek, a tak sporo może zrobić. Prawdopodobnie 1% to nie duża suma, tymczasem nawet tak subtelne wsparcie finansowe, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierząt, którzy wyczekują na uśmiech losu. Rozliczając się corocznie z US nie zapominajmy o akcji 1%. Nic na tym nie stracimy bowiem i tak te pieniądze oddajemy Państwu. W samym 2014 roku kwota skumulowana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie spora liczba organizacji mogło zasilić swoich beneficjentów. Przekaż 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś realne szanse na zmiany.
Szukasz placówki pożytku publicznego, której pragniesz wręczyć swój 1%? Przeglądnij całkowitą bazę fundacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje