Wydajny system grzewczy to największa inwestycja przy budowie nowego domu. Przy jego zakupie musimy kierować względami dostępnego budżetu, ogrzewanej powierzchni, użyteczności i oczywiście efektywności. Prawidłowo przystosowana instalacja centralnego ogrzewania, połączona z porządną izolacją wnętrza oddziałuje na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem jak i likwidacją efektów nadmiernej wilgotności. W dzisiejszych czasach producenci proponują nam inteligentne rozwiązania w zakresie instalacji grzewczych. Częściowo zmechanizowane urządzenia, takie jak pompy ciepła, czy piece na gaz zaspokajają wszelkie standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Są to rozwiązania osiągalne dla każdego z nas. Jednak są tak różne, że wybór właściwej instalacji nie jest często jednoznaczny. Spróbujemy zaprezentować Ci najatrakcyjniejsze systemy grzewcze. Mamy pewność, że znajdziesz idealne urządzenie dla siebie i swoich bliskich.
Nim jednak przejdziemy do analizy wybranych systemów centralnego ogrzewania, zastanówmy się co dobrze jest zbadać przed wyborem odpowiedniego urządzenia. W sumie możemy wypunktować 3 główne czynniki, które oddziałują na wybór systemu grzewczego. Po pierwsze jest to czynnik grzewczy, czyli ogrzewanie wodne, lub ogrzewanie powietrzne, z czego najmodniejsze jest u nas ogrzewanie wodne. Inną kwestią jest dobór źródła ciepła. Najczęściej energia cieplna tworzona jest w wyniku spalania danego paliwa, którym jest gaz, drewno, węgiel, olej opałowy, czy też modny ekogroszek. Drugim sposobem jest odzyskiwanie energii z środowiska, co umożliwiają wydajnościowe pompy ciepła. Również potrzebujemy się zastanowić nad tym, który gatunek układu grzewczego okaże się nas najbardziej odpowiedni – podłogowe, ścienne, czy podsufitowe. Teraz jesteś gotowy na postawienie kolejnego kroku, czyli zakupu właściwego urządzenia do własnej ciepłowni.
Kocioł gazowy wpłynie na redukcję wydatków związanych z ogrzewaniem w mieszkaniu. Jednakże warto jest uświadomić sobie, że do jego pełnowartościowego funkcjonowania potrzebne jest podłączenie systemu do struktury gazu płynnego, lub stworzenie prywatnego składu z paliwem. Wiąże się to z kolejną inwestycją, która oczywiście zwraca się po jakimś okresie, chociaż musimy liczyć się z tym, że będziemy uzależnieni od dostawcy gazu, co dla jednych może być dokuczliwe.
Jednym z najczęściej kupowanych kotłów gazowych, jest kocioł firmy Buderus, który został wyposażony przez producenta w możliwość celnego ustawienia temperatury i szybkiej zmiany ilości pobieranego paliwa. Kotły gazowe Buderus posiadają, zależnie od modelu otwartą albo zamkniętą przegrodę spalania. W pierwszym przykładzie oznacza to, że powietrze przekazywane jest z środowiska, a w drugim, że przemieszczane jest przez profesjonalne przewody. Niezależnie od doboru konkretnego wariantu urządzenia, każdy kocioł gazowy zawiera unikatowy system minimalizujący do zera możliwość odwrócenia ciągu spalin, jak i pełnego wychłodzenia się ogrzewanych pomieszczeń.
Oto najważniejsze zalety kotłów gazowych:
Eko groszek klasyfikuje się w ubiegłych latach do najchętniej wykorzystywanych surowców grzewczych. Jest nie drogi i niezwykle oszczędny. Kotły na ekogroszek najlepiej jednak sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych, a to z uwagi na konieczność składowania opału. Rzadziej wprowadzane są zatem w blokach wielorodzinnych, chociaż niewątpliwie taka ewentualność również istnieje. Spójrzmy teraz na właściwości tego rodzaju instalacji grzewczej. Piece na ekogroszek klasyfikowane są do kategorii pieców na paliwo stałe, które najdłużej są sprzedawane na rynku urządzeń grzewczych. Rozróżnia się piece z górnym spalaniem i kotły z dolnym spalaniem. Jedno od drugiego wyróżnia się tylko trybem pracy, przy czym kotły ze spalaniem dolnym mogą być sterowane automatycznie. Powietrze napływa do środka pieca przez zainstalowany wiatrak. Wspomniana poprzednio firma Buderus, produkuje piece na ekogroszek z specjalnymi czujnikami, które są w stanie zapobiec przed wybuchem ognia.
Co do kluczowych walorów należy wyróżnić trzy:
W dbałości o czyste środowisko oraz finanse Konsumentów, zostały wyprodukowane pompy ciepła – urządzenia pozyskujące ciepło z natury Pompy ciepła nie używają żadnego paliwa. Czynnikiem grzewczym jest tu, zależnie od typu, powietrze, woda, lub też grunt. Tak inteligentne rozwiązanie pozwala jeszcze efektywniej obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Zasadę działania pompy ciepła możemy porównać do pracy lodówki, z tym że w odwrotnym kierunku. Pobrane z otoczenia źródło energii kondensuje się, a utworzona para zostaje sprężona, przez co zasila obieg wody użytkowej. Łatwy układ, ale jak skuteczny.
Walory pompy ciepła są następujące:
Wymieniliśmy i opisaliśmy Wam najatrakcyjniejsze instalacje grzewcze. Wszystkie te instalacje dostępne są w ofercie dystrybutora urządzeń grzewczych: pompy ciepła Toruń