Czy odpowiednie ocieplenie budynku ma wpływ efektywność energetyczną? Bezsprzecznie. Z wysoką efektywnością energetyczną idą w parze oszczędności pieniężne, przez wzgląd na obniżenie kosztów ogrzewania. Profesjonalne ocieplenie domu sprawi, że ciepło na dłużej w nim zostanie. Kalkulacja jest zatem dość prosta.
W ogromnym kalejdoskopie produktów ociepleniowych pojawiła się jakiś czas temu pianka poliuretanowa – lekka, wnikająca w zaciemnione wnętrza, zapewniająca perfekcyjną ochronę termiczną. Jednym słowem niezastąpiona w najmniejszym calu. W tym poradniku pragniemy Wam przedstawić ją z bliska, by pokazać, że w sektorze budowlanym czasem dobrze jest postawić na nowoczesność, a nie na dostępne standardy.
Izolacja natryskowa, bo tak też określa się technologią wykorzystującą piankę poliuretanową, idealnie sprawdza się w najmniej przystępnych warunkach. Firmy budowlane często wykorzystują ją w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Zasadniczą cechą pianki PUR jest jej drobna waga, w przeciwieństwie do pozostałych materiałów izolacyjnych. Dzięki tej wartości pianka nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku, co znacznie powiększa możliwości jej użycia. Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest w dwóch systemach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które przybliżymy Wam w tym artykule. Zapraszamy!
Jak sama nazwa sygnalizuje, pianka otwartokórkowa charakteryzuje się otwartą budową komórek. Wilgoć nie zatrzymuje się wewnątrz budynku, lecz lekko przepływa przez powierzchnię ocieplenia na zewnątrz. Ta cecha specjalistycznie szacowana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w systemie otwartokomórokwym jest bardzo niski. Bardzo kluczowym atutem pianki otwartokomórkowej jest użycie wody jako czynnika spieniającego. Oznacza to, że taki gatunek izolacji jest bardzo nieszkodliwy i może być z powodzeniem stosowany w każdej kompozycji budowlanej. Ocieplenie otwartokomórkowe jest szczególnie promowana w budownictwie pasywnym, w którym najważniejszą rolę odgrywają o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych. Pianka nie przenosi ciepła, przez co zostaje ono zatrzymane we wnętrzu. Powstrzymuje z kolei dostęp pyłu i minimalizuje hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najodpowiedniejsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma dużo większe przeznaczenie, niż izolacje o otwartych komórkach, a to ze względu na zamkniętą strukturę komórek. Izolacja zamkniętokomórkowa nie absorbuje wilgoci, jest odporna na ucisk i może być wdrażana w wszechstronnym zakresie temperatur. Ponadto cechuje się dużo większym czynnikiem przekazywania ciepła. Te walory sprawiają, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w izolacji płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji z metalu chłodni, czy kanalizacji. Przez wzgląd na ścisłą konsystencję przygotowuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
System pianki poliuretanowej złożony jest z dwóch istotnych składników – polieteru i izocyjanu. Te dwa komponenty w połączeniu z wodą tworzą pianę o jednolitej strukturze i wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR produkowana jest dopiero w miejscu dozowania, co znacząco skraca czas wykonania izolacji. Elastyczna struktura pianki sprawia, że napływa ona w skomplikowane wnętrza, eliminując tym samym powstawanie tzw. mostków termicznych, co było nierealne przy aplikacji tradycyjnych artykułów izolacyjnych. Pianka PUR jest lekka i nie obciąża budowy budynku. Z takiego względu może być używana zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji wiekowych domów, czy przy budowie hal magazynowych o imponującej wielkości. Warto zauważyć także, że izolacja pianką jest niezwykle wydajna. Nie poddaje się procesowi biodegradacji, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Gromadzi ciepło w wnętrzu w zimę i nie doprowadza do zbytniego nagrzania się mieszkania w lato – działa zatem na dwa fronty. Dodatkowo pianka z poliuretanu nie wzbudza jakichkolwiek reakcji uczuleniowych, co zwiększa grono jej wielbicieli. Nie jest również interesującym materiałem dla gryzoni, czy insektów, których bytność w wnętrzu jest raczej źle postrzegana. Pianka PUR to po prostu niekonwencjonalny materiał izolacyjny.
Pianka PUR może być używana w zróżnicowanej temperaturze i w trudno dostępnych strefach. Jest to najdoskonalszy system do ocieplania poddaszy i ścian. Pianka PUR może być używana w budownictwie mieszkalnym, jak i w budownictwie przemysłowym. Współgra również z wszelkimi wymogami budownictwa pasywnego. Jest artykułem ekonomicznym, przyjaznym środowisku i delikatnym dla osób cierpiących na alergie. Aplikacja izolacji natryskowej zajmuje praktycznie parę chwil. Przypuszczalnie nie musimy już Was dalej uświadamiać, że ocieplenia z pianki poliuretanowej są najsolidniejsze i najbardziej skuteczne. Zajrzyj na stronę internetową firmy – specjalistów od izolacji natryskowej i zapoznaj się z szczegółową ofertą: Ocieplanie poddasza Toruń