Główną zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wlicza się około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, z wykle spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.
Dużą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i całkiem niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, by były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych. W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.
Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie budynku albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z montażem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane okna pasywne dość wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na zalety płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.
W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy i materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.
Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto tutaj przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Błędny montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.
Obok dobrego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Okna pasywne Toruń