Czy możesz wymienić danie, które z całkowitą pewnością uwielbia każdy? Tak – pizza. Popisowy posiłek kuchni włoskiej, rozpowszechniony na każdej szerokości geograficznej. Prostota w przeróżnych odmianach, która zawsze smakuje inaczej. Ogólnie kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Mieszkańcy Włoch doskonale nauczyli się łączyć nie drogie i świeże produkty, które razem smakują jak niebo w ustach. Słoneczna Italia przyniosła nam nie tylko pizzę, ale również spaghetti, risotto, czy tiramisu. W dużym skrócie smaczne i szybkie w sporządzeniu posiłki, które gromadzą bliskich przy jednym stole. Taki też jest cel gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.
Włosi nie tylko kochają gotować. Lubią spędzać czas z przyjaciółmi, dyskutując i radując się w towarzystwie smacznego jedzenia, które bazuje na regionalnych i naturalnych składnikach. Pomidory, bazylia, parmezan – te składniki można dostać tam na wyciągnięcie ręki i za małe pieniądze. Warzywa i przyprawy uprawiane w letnim słońcu południa smakują cudownie. Nic dziwnego że znalazły się w zwykłym menu każdego Włocha. A skąd faktycznie wzięła się się kuchnia włoska i jak powstała pizza? Odpowiedź na pewno Cię zaszokuje. Poznaj zatem historię o powstaniu pizzy i o najsłynniejszych potrawach kuchni południowej Europy. Uważaj, bo może zechce Ci się skosztować któregoś z nich.
Należy zacząć od tego, że kuchnia włoska jest całkowicie powiązana z tradycją poszczególnego obszaru. Włosi mocno pielęgnują swoją tradycję, nie uznają jakichkolwiek ustępstw i podczas tworzenia ukochanych dań korzystają z receptur dostarczanych przez lata kolejnym pokoleniom. To właśnie dzięki tradycji, umiejętności łączenia prostych składników i stosowaniu wysokiej jakości (generalnie naturalnych) wyrobów kuchnia ta zyskała wielką renomę i globalne poważanie. W kuchni włoskiej nie ma miejsca na sztuczne produkty – wszystko produkowane jest ręcznie, według ściśle ustalonej formuły. Gotowanie „od serca” wpływa na to, ze wszystko pachnie i smakuje rewelacyjnie. Co ponadto dobrze jest wymienić jako plus kuchni włoskiej? Ewidentnie jej przystępność. Kuchnia ta jest niezwykle niedroga, a wszystko przez to, że większość tradycyjnych dań wywodzi się z ubogich regionów. Niegdyś biedni obywatele Włoch korzystali z towarów, które mogli bez problemu dostać. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to można było kupić za niewielkie pieniądze, lub uzyskiwane było indywidualnie. Jednakże oprócz samego przygotowywania, najistotniejsze jest (co kultywuje się do dnia dzisiejszego) degustowanie posiłków w znacznym towarzystwie bliskich. Według Włochów wspólna konsumpcja ma łączyć ludzi. Nic nie znaczy koszt dania, ale sam czas, który spędza się z bliskimi, przy jego zjadaniu. Nic nie jest ważniejsze od tego.
Czego w pizzy można nie kochać? Chrupiącego ciasta. Dojrzewających w słońcu pomidorów. Rozstapiającego się sera mozzarella, czy świeżej bazylii? To główne elementy klasycznej pizzy. Danie to przeszło wiele ewolucji. W każdym kraju smakuje inaczej. A w jaki sposób to się wszystko rozpoczęło? Dania porównywalne do pizzy sprzedawane były już w dawnym Rzymie i co zaskakujące egzystowały jako środek płatności. płatności. Pizza wielką sławę osiągnęła dopiero w 18 stulecia, kiedy to zaczęły powstawać lokale zwane pizzeriami. Wzbudziły one zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który wyruszył w podróż podróż do Neapolu, by posmakować podawanych tam dań. 100 lat później, u schyłku XIX wieku kuchmistrz Raffaelo Esposito przyrządził dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Jedna z nich była nowinką, bowiem kucharz dodał do niej niespotykany dotąd składnik – ser mozzarella. Królowa polubiła jej smak i od tamtego momentu pizza ta jest znana jako „margerita” od imienia królowej. Dalej pizza trafiła do USA, gdzie została na dobre rozsławiona przez włoskich pracowników napływających do Ameryki po II wojnie światowej. Tak oto pizza została umiłowaną potrawą wszystkich narodowości – od Chińczyków po Kanadyjczyków.
Pizzerie obsługują wszystkich gości, niezależnie od położenia geograficznego. Pokazuje to ogromną popularność kuchni włoskiej. Pizza nie jest jednak jedyną znaną potrawą tej strony świata. Włochy dały też światu takie posiłki jak risotto blanco, spaghetti bolognese , lasagne czy słodkie tiramisu. Kuchnia Włoch generalnie bazuje na prostych składnikach. Na południu kraju przygotowuje się potrawy z mąki, a na północy posiłki z ryżu i polenty. Na południu przeważnie stosowana jest oliwa, podczas gdy na północy używa się masła. Pamiętajmy również, że obok standardowych dań, Włosi są w stanie nam podać unikalne produkty, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, mascarpone, wyśmienite oliwy, czy wykwintne wino marsala. Jak można nie ubóstwiać kuchni tej części świata?
Chciałbyś skosztować autentycznej włoskiej pizzy w Toruniu? Szukasz pizzerii, która przygotowuje włoskie dania według sekretnej receptury. Przygotuj się na mocne doznania smakowe i przyjdź do naszej pizzerii: pizza Toruń