Spora część z nas zdecydowanie natknął się taki pojazd na swojej drodze. Nie chodzi tu o prowadzących zwykłych aut osobowych, którzy łamią imperatywy prawa drogowego. Pojazdami uprzywilejowanymi są wszelkie „czterokołowce”, których celem jest ochranianie ludzkiego zdrowia, życia bądź majątku, a także zapewnienie bezpieczeństwa w państwie. Kierowcy takich aut mają przymus zgłaszania pozostałym uczestnikom ruchu samochodowego, iż bynajmniej nie będą stosowali się do klasycznych imperatywów. Przede wszystkim barwami połyskujących świateł i głosami o chwiejnym tonie. Inaczej: kolejni transportowcy, przechodnie, oraz rowerzyści muszą spostrzec, że podąża karetka lub straż ogniowa. Do samochodów, które mają wyjątkowe koncesje, włączamy, m.in.: pojazdy zawodowej straży pożarnej, karetki pogotowia, pojazdy straży granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Sił Zbrojnych, jednostek kontroli skarbowej, pojazdy związane z ratownictwem górskim. Do szczególnych środków transportu uprzywilejowanych przynależą samochody dostarczające wartości pieniężne, mianowicie tzw. bankowozy. Co więcej – pojazdy wydziałów ochroniarskich, spółek kurierskich, spółek pocztowych i inne pojazdy dowożące zabójcze towary o niesamowicie dużej wartości.
Istnieje parę powszechnych wytycznych, którymi należy się kierować w trakcie uzyskiwania prawa do przemieszczania się pojazdami uprzywilejowanymi, m.in. powinniśmy mieć ukończone 21 lat, mieć prawo jazdy dobrej kategorii, orzeczenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o tym, iż nie ma zastrzeżeń zdrowotnych do kierowania owym pojazdem. Ponadto obowiązkowo powinniśmy odbyć kurs w ośrodku ulepszania techniki jazdy i zdać pozytywnie sprawdzian. Obejmuje on dwie kluczowe części – teoretyczną oraz praktyczną. Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie wyszkolenie kursanta adekwatnego postępowania w wyjątkowych i niebezpiecznych okolicznościach na jezdni. Dobrym przykładem jest przedstawianie „skali mocy” samochodu, czyli granicy po przebyciu jakiej traci się nad nim panowanie. Projekt warsztatów musi zawierać kierowanie, np. karetką na placu manewrowym, tablicy antypoślizgowej oraz szlaku ćwiczebnym. Wszelkie pozyskane umiejętności oraz wiadomości są weryfikowane podczas egzaminu praktycznego. W wariantach środków transportu przekazujących wartości finansowe obligują pokrewne zasady.
Ogólnie rzecz biorąc w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy mamy szansę podejść do dwóch innych kursów – podstawowego i uzupełniającego. Pierwszy powinny robić osoby, które zamierzają zdobyć wiedzę o normach sposobu jazdy w sytuacjach nieprzewidzianych, o kanonach ruchu drogowego, tradycyjnych oraz wyjątkowych sytuacjach na drodze oraz z psychologii przewozu. Zatem – chcą otrzymać pozwolenia do poruszania się środkami transportu uprzywilejowanymi albo przenoszącymi wartości pieniężne. Tymczasem kurs uzupełniający oznacza kontynuacja istniejących zezwoleń o pozostałe kategorie. Obrazowo ktoś posiada prawo jazdy kategorii B1 i chce mieć jeszcze prawa do poruszania się autami kategorii C1 czy D1. Mówiąc w skrócie, lekcje przeprowadza się osobno dla kategorii: 1) A1, A2 oraz A, 2) B1, B, B+E, 3)C1, C1+E, C, C+E, 4)D1, D1+E, D, D+E. Warsztaty podstawowe dla wersji 1) mieści w sobie 6 godzin treningów teoretycznych oraz 18 godzin zajęć praktycznych, a dla grup 2), 3) oraz 4) kurs zawiera 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia uzupełniające dla klasy 1) to 3 godziny wykładów teoretycznych oraz 8 godzin praktycznych, a dla następnych kategorii w sytuacji rozszerzenia o kategorie A1, A2 oraz A to 3 godziny wykładów teoretycznych i 18 godzin praktycznych.
Auta wiozące wartości finansowe to szczególny gatunek środków transportu. Powszechnie opisuje się je jako „bankowozy”, bowiem przekazują środki pieniężne do banków, bankomatów bądź innych lokalizacji, w jakich są one konieczne. Jeśli ktokolwiek planuje prowadzić pojazd transportujący środki pieniężne musi koniecznie skończyć warsztaty. Kurs na kierowcę konwojenta składa się z paru ważnych komponentów. Na początku są zajęcia teoretyczne, na jakich powinniśmy dowiedzieć się niemało o aktach drogowych, podstawach wypadków i o metodach prowadzenia opisywanych pojazdów. Jednocześnie każdy student musi nabyć wiadomości z zakresu psychologii kierowania bankowozem. Powinien nauczyć się m.in. stosownego działania w sytuacjach skrajnych. Natomiast zajęcia praktyczne włączają różnorakiego gatunku wieloaspektowe ruchy na ulicy, np. asymetryczny slalom, najazd na zapory, awaryjne zwalnianie pod obwarowaniem albo ćwiczenie ataków.
Skoro planujemy pozyskać prawa na pojazdy rozwożące wartości pieniężne, musimy mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii (zdobyte wcześniej). Naturalnie musimy też iść do lekarza medycyny pracy i psychologa po zaświadczenie o braku zastrzeżeń zdrowotnych do prowadzenia tego rodzaju samochodów. Ośrodki poprawiania metody jazdy dostarczają studentom wszystkie wytyczne na temat tego, jak zdobyć wszystkie obligatoryjne druki. Osoby zaabsorbowane tym kursem mogą kliknąć w ten link – Kurs na pojazdy uprzywilejowane