Prawo jazdy to aktualnie dokument obligatoryjny. Znacznie upraszcza znalezienie zatrudnienia (bardzo duża liczba kierowników twierdzi, że w trakcie rekrutacji bierze pod lupę czy dany aplikant posiada prawo jazdy) i powiększa nasz własny komfort. Możemy zauważyć, ze obecnie bardzo dużo młodych osób (w wieku nastoletnim) rejestruje się na szkolenie na kategorię B, mimo, że uaktualniane przepisy znacząco komplikują zaliczenie egzaminu w WORD.
Dysponując własnym samochodem mamy możliwość się przemieszczać bez żadnego kłopotu. Jednak jest jeszcze jeden podstawowy walor posiadania prawa jazdy – szansa uzyskania odpowiednio odpłatnej i pasjonującej pracy. Już z kategorią B nasze perspektywy na rynku pracy się poszerzają. Posiadając znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) możemy zdobyć zatrudnienie w przewozie międzynarodowym. Pensja na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest minimum 2 razy wyższa niż najniższe krajowe wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z rocznym doświadczeniem są w stanie szacować zarobki przewyższające 2 minimalne pensje. Analogicznie kształtuje się sytuacja osób, które posiadają zdolności do transportu osób – prawo jazdy kat.D.
Dziś pokażemy Tobie po kolei, najbardziej przydatne kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach mających na celu doskonalenie techniki prowadzenia samochodu. Mamy nadzieję, że po lekturze tego zwięzłego przewodnika zapiszesz się na korzystny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.
Szkolenie na prawo jazdy kat. B to najłatwiejsze i zarazem najszybsze szkolenie, w którym mogą wziąć udział osoby powyżej 18 roku życia o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych badaniem lekarskim. Kurs złożony jest z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach teoretycznych kursanci nabywają wiadomości o budowie pojazdu osobowego i o normach ruchu drogowego. Każdy kursant powinien również ukończyć zajęcia powiązane z pierwszą pomocą. Aby przejść do lekcji z praktyki (jazdy samochodem) uczestnik musi zaliczyć wewnętrzny egzamin zdolności. Ćwiczenia praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu może podejść do testu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na kategorię B prowadzone są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej gminie. Koszt kursu to najczęściej 1300 złotych.
Spora liczba moich kumpli mówi, iż od najmłodszych lat marzyło by, zostać kierowcą ciężarówki. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca samochodu ciężarowego to praca pełna, wyzwań, lecz także atrakcyjnych doświadczeń. Jeżeli nie boisz się długich tras i nocy w ciasnej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym fachu. Na początku jednak musisz odbyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli myślisz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (popularnie nazywanego TIR-em) dodatkowo musisz zrobić jeszcze kurs na kat. E. Program kursu wygląda bardzo podobnie jak szkolenie na kat. B z tą delikatną rozbieżnością, że na zajęciach z praktyki jeździsz samochodem ważącym grubo ponad 4 tony. Zdobycie dowodu poświadczającego kwalifikacje również dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jednak to jeszcze nie wszystko. Osoby marzące o karierze w samochodzie ciężarowym potrzebują odbyć jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje zdolności kierowcy zawodowego. W praktyce jest to kolejny dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale przepisy to przepisy.
Kursy specjalistyczne dla kierowców, których zamiarem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, realizowane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i doświadczonym kierowcom, dla których ważne jest trwałe podwyższanie kompetencji na drodze. Te specjalistyczne szkolenia poruszają takie zagadnienia jak – jazda ekonomiczna, jazda defensywna, czy zagrożenia w ruchu samochodowym. Prowadzone ćwiczenia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie nadsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają budować odpowiednie postawy za kierownicą i uruchamiać wyobraźnię kierowców co do przypadkowych wydarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy defensywnej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą swobodę na drodze.
Szkoły jazdy zapewniają nam co raz więcej szkoleń, na których mamy szansę ulepszyć lub skontrolować swoje umiejętności w trakcie jazdy. Jedno jest pewne – warto zgromadzić trochę pieniędzy i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym lepiej. Idealnym okresem na podjęcie szkolenia na prawo jazdy kat. B jest końcówka szkoły średniej, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Wielu rodziców wysyła swoich nastolatków na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To na pewno najkorzystniejsza inwestycja w dorosłe życie.
Wszystkie kursy odnajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przeskocz teraz na stronę www klikając tutaj: kursy jazdy torun