Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?

Agencja interaktywna - Pozycjonowanie stron - Reklama w Internecie - Kampanie reklamowe w Internecie - Reklamy Adwords
Nowoczesna reklama w internecie
12 stycznia 2017
Agencja reklamowa - Reklama Toruń - Filmy reklamowe - Projektowanie Logo - Ulotki, wizytówki, banery reklamowe - Profesjonalne Studio graficzne Toruń
Jak nowoczesna reklama pomaga w rozwoju firm.
17 stycznia 2017
projektowanie ogrodów

projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to trudna praca, stąd dobrze jest zlecić to fachowcowi, który posiada już wprawę, wszechstronną wiedzę na ten temat i talent. Jeśli pragniesz, aby Twój ogród był oczywiście doskonały, lecz również solidny oraz funkcjonalny, musisz mieć na uwadze, że planowanie ogrodów nie polega wyłącznie na ciekawym zorganizowaniu miejsca dla drzew oraz rabatek. To także inne sprawy, które pokrótce omówimy w niniejszym tekście. Także szczerze zapraszamy do obznajomienia się z tym poradnikiem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów zaczyna się od Twoich potrzeb

Nim architekt zacznie tworzyć projekt ogrodu, na początku omówi z Tobą, jaką funkcję ma spełniać Twój ogród. Czy przykładowo będzie to przestrzeń rekreacyjna, np. z miejscem na grill i tarasem lub może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będzie można uprawiać krzewy owocowe i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest więcej i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki model zostanie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które trzeba brać pod uwagę podczas tworzenia prototypu ogrodu, jest rzeczywiście wiele. Jedną z nich jest wielkość działki, którą masz. Profesjonalny plan ogrodu może optycznie zwiększyć powierzchnię albo przedstawić zagospodarowanie terenu w takiej formie, aby był on dla domowników jak najbardziej praktyczny.

Co trzeba uwzględnić w takim schemacie? Model ogrodu oprócz roślin bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym również dekoracje, czyli drogi z kamienia, oczka wodne, kwietniki, czy rzeźby. Pomijając oczywiście pewne utrudnienia (powierzchnię albo środowisko) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu lecz będzie również miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów czasem odzwierciedla różne style w sztuce ogrodniczej. Za ich sprawą przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – cechujący się doskonałym porządkiem, niezmiernie często towarzyszą mu rzeźby, przycięte drzewa a także rabaty. Okazem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – wyróżnia go wygląd odwzorowujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie zostały rozmieszczone przez ludzi. Taki ogród zazwyczaj wzbogaca się skałami, skalniakami itp., tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wyżej wymienione cechy.

Inaczej będą także tworzone ogrody, które zaczną powstać w konkretnym otoczeniu. Brane są tu pod uwagę przede wszystkim trzy typy środowiska (stąd też podział tychże ogrodów): ogród w mieście, ogród na terenach podmiejskich i ogród na wsi. Wyróżniają się one między innymi powierzchnią, najczęściej jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten występujący na wsi. Zatem inaczej powinno się podejść do małego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu właściwy. Oczywiście ekspert podpowie Tobie, jaki rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i formy nawierzchni bądź zaproponuje Ci całkiem nowe, oryginalne podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Należy przy tym mieć w pamięci, że autorska koncepcja nieczęsto może być w każdym calu wykonana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby uważać na czynniki środowiskowe, które mają zasadniczy wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze tylko w konkretnych obszarach (np. rośliny tropikalne, rośliny górskie itp.) mogą się nie przyjąć w naszym otoczeniu nie tylko ze względu na klimat, a też na szkodniki.

Podczas ogrodów należy dodatkowo ocenić kwestię tego, jak bardzo chcesz się nim opiekować, więc ile godzin zamierzasz przeznaczać na dbanie o jego wygląd. Jeśli nie posiadasz determinacji do tego bądź szczerze nie masz sił, projektant zaadaptuje rośliny w taki sposób, by odpowiadały one Twoim wymaganiom, więc były to np. rośliny łatwe w utrzymaniu (często są to drzewka iglaste, przykładowo cisy, jodły.

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Zanim model ogrodu będzie Ci nakreślony, architekci powinni wpierw zorientować się w tym, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Dobry architekt krajobrazu zrobi:

    • analizę powierzchni pod kątem właściwości gleby,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • badania położenia terenu (spady i tak dalej).

Po określeniu Twoich oczekiwań, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu gruntu, ekspert może nareszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu każdej kwestii, projektant stworzy dla nas model ogrodu, więc przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Bardzo często są to schematy w formie symulacji 3D, która pokazuje nie tylko model ogrodu, ale także jego barwę uwzględniając charakter środowiska.

Doświadczeni projektanci ogrodów

To najważniejsze sprawy, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Więc gdy zależy Ci na efektywności, profesjonalnym doradztwie i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie przetestuj możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów, a na sto procent się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.