Radiologia stomatologiczna

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo kraftowy – jak produkować
30 sierpnia 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

RTG w stomatologii

Radiologia u dentysty służy w głównej mierze celnej diagnozie problemu. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia rentgenowskie, żeby mogli zdobyć obszerne informacje co do umiejscowienia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na zauważenie dolegliwości, które nie są widoczne, w trakcie rutynowego badania kontrolnego.

Radiologia u dentysty to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo przybliża poszczególne zęby, dzięki czemu upraszcza dentyście diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne odsłania komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przydatne są dla odmiennych dziedzin stomatologii. Zazwyczaj, specjalistycznego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przydaje się diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG włączają się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które oczekują uprzedniego rozpoznania umiejscowienia zębów. W taki sposób dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak dużą lukę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog także kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a do tego jest przydatnym elementem diagnostyki raka.

Zwykle stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

Jak przebiega RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie przeważnie w gabinetach dentystycznych realizuje się badania radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na dodatkową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto normalnie zjeść posiłek, napić się oraz zarzyć swoje lekarstwa.

Obowiązującym przygotowaniem przed badaniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów ze strefy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u stomatologa wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem należy zdjąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, wykonujący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach zabiegu.

Prześwietlenia RTG wywołują strach, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, jednak nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a ponadto każdy pacjent ma na sobie ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na RTG zbyt często, maksymalne raz na pół roku, z tego względu warto nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Zdjęć RTG muszą omijać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro RTG zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, dobrze zauważyć plusy tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zwykle zajmowała sporo miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można trzymać w komputerze. To ważna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie zdjęcia radiologicznego w wybrane miejsce, bez potrzeby noszenia pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ trudno je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.