Zabiegi stomatologiczne – wstawienie mostu protetycznego

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant stomatologiczny – dlaczego warto?
23 czerwca 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek   w produkcji
9 sierpnia 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba wiąże się z potrzebą jego odbudowy, aby nie dopuszczać do nowych problemów. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują oparcia, inaczej one też mogą się poruszać,  a nawet wypadać. Z uwagi na to lepiej szybko uzupełnić przerwę. Pośród przeważnie używanych w stomatologii uzupełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż znajdować się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Taki sposób wypełnienia może więc być zastosowany jeśli brak pojawiła się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Znaczącym atutem tego wyjścia jest to, że można ta metodą zastąpić do trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są o wiele bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów obawia się drobinek pokarmów wchodzących pod most, dentyści uspokajają – nie trzeba się martwić, ponieważ dobrze dopasowany most temu zapobiega i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę aplikację mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne i estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które nakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, które zastępuje brak zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej znany aplikuje się na specjalnie przygotowane sąsiednie zęby, czasami bywa również tak, że zamiast zębów filarami są implanty zębowe. Ten rodzaj mostu jest bardzo trwały i stosowany w większości klinik dentystycznych. Bywają także miejsca, w jakich koronę zastępującą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta technika jest rzadziej używana, ponieważ jest mniej trwała i można nią uzupełnić tylko pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z kilku odrębnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przez stomatologów jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy chcą na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba albo zębów, ale nie mogą przeznaczyć kosztów na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zakryć widoczną lukę i zahamować pogłębiające się chwianie się zębów pobocznych oraz spowolnić utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, bo oddziałuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w gabinecie stomatologicznym oznacza, że odzyskujemy odpowiedni podział sił w czasie żucia oraz prawidłowe funkcje i budowę zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na odkładające się w luce pozostałości pokarmu. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia – Stomatolog Toruń

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest pełna diagnoza i badania, które pomogą stomatologowi sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest najlepszym wyjściem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie dostrzeże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Kiedy według planu podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Do tego stomatolog musi je oszlifować, aby później możliwe było dokładne dopasowanie mostu. Mimo strachu wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ odbywa się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie konieczny w przypadku oparcia mostu na implantach. Kiedy zęby będą już gotowe, kolejnym krokiem zakładania protetycznego mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać idealnie dobrany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, stomatolog aplikuje most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dostosuje go do jamy ustnej, a potem zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i wysoka estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów na raz i przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz zupełny komfort.

Komentarze są wyłączone.